Sis Farı Ne İşe Yarar?

Otomobiller farklı hava koşulları için birçok donanıma sahip. Bu donanımlardan biri de sis farları. Bu yazımızda “Sis Farı Nedir? Sis Farı Ne İşe Yarar? Sis Farı Kaç Metre Aydınlatır? Sis Farı Kullanmamanın Cezası Nedir?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz.

 

Sis Farı Nedir?

Karlı, yağmurlu veya sisli havalarda sürücülerin görüş mesafesi düşmekte. Bunun için otomobillerde sis farı kullanılmakta. Sis farı, yağmurlu veya sisli havalarda sürücülerin görüş mesafesini arttırması için kullanılan aydınlatma aracıdır diyebiliriz. Peki bu sis farı ne işe yarar?

Yağmur, kar veya sis gibi kötü hava koşullarında araç kullanmamız gerekebilir. Bu tip kötü havalarda yol yüzeyini, yol çizgilerini, tabelaları, işaretleri veya öndeki araç ile mesafemiz görmekte zorlanabiliriz. Görüş mesafesinin azalması istenmeyen durumlara yol açabilir. Bunun için görüş mesafesini azaltan hava koşullarında sis farı kullanmak büyük öneme sahip. Sis farı önde ve arkada olmak üzere iki yerde bulunur. Öndeki sis farları yolu ve karşıdan gelen araçları görebilmek için, arkadaki sis farı ise arkadaki araçların sizi görebilmesi için var.

 

Sis Farı Kaç Metre Aydınlatır?

Sis farları normal farlara göre daha kısa mesafeler için üretilmiştir. Amaç önünüzü görebilmek. Ortalama 1 ila 2 metrelik bir görüş alanı sağlar. 60-70 derecelik bir açıyla aydınlatma yaptığı için mesafesi düşük. Sis farı rengi sarı veya turuncu renk aralığında olması gerekiyor. Bunun sebebi ise sisli, yağmurlu veya karlı havalarda en az dağılan rengin bu aralıkta olması. Bu farlar geniş ve düzgün yayılan kısa mesafeli ışık üretir.

 

Sis Farı Kullanmamanın Cezası Nedir?

Sis farı kötü hava koşulları için üretildi. Bu farları amacı dışında trafikte kullanmak suç. Açık bir havada bu farları kullanmak diğer sürücüleri rahatsız edebilir. Bu da trafiği riske atar. 2021 sis farı cezası 144 lira ve eksi 15 puan. 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız yüzde 25 indirimden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum