Fren Balatalarının İç Yüzü

Eğer siz de bir otomobil sahibiyseniz, en azından bir veya iki defa fren balataları hakkında birkaç şey duymuşsunuzdur. Genelde kokuları ile gündeme gelen bu parçalar oldukça ciddiye alınması gereken ve bakımları aksatılmaması gereken parçalardandır. Eğer siz de balatalar hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız “Fren Balatalarının İç Yüzü” yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

 

Fren Balatası Nedir?

Fren balatası otomobilin fren sistemi içerisinde disk, kaliper gibi parçalar ile senkronize şekilde çalışan ve otomobilin en önemli parçalarından biridir. Üç farklı sınıfa ayrılan balatalar için organik balata, metal balata ve seramik balata şeklinde sınıflandırma yapılabilir. Bu ayrım yapılırken çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak ona göre öneride bulunuluyor. Örneğin; seramik fren balataları maliyet bakımından en yüksek balata türüyken performans bakımından en üst seviyede. Buna ek olarak, fren balatalarının fonksiyonundan bahsedecek olursak otomobilin durma eylemini gerçekleştirebilmesinin en büyük sebebi balatalardır. Balatalar hidrolik sistemin devreye girmesi ile fren diskini sıkıştırarak sürücü fren pedalına bastığında otomobilin yavaşlamasını sağlıyor.

 

Balatalar Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Fren sistemi otomobilin belki de en çok baskı gören parçalarından bir tanesi. Bu noktada balatalar sistemin en çok yıpranan parçaları. Sürücü her frene bastığında otomobilin durmasını sağlarken üretilen ısı ve sürtünme balataları yıpratarak ömrünü kısaltmakta. Bunun yanı sıra sürüş tarzı, malzeme kalitesi gibi birçok değişken balataların kullanım ömrünü etkileyebilir. Ancak tüm bu faktörler göz önünde bulundurulsa bile fren balatalarının ortalama ömrü 40 ila 50 bin kilometre arasında değişmektedir. Yani otomobiliniz bu seviyede bir yol kat ettiyse fren balatalarınızı kontrol etmenizde fayda var. Peki balatalarınızın ömrünün bittiğini nasıl anlarsınız? Aşağıdaki maddelerden birine veya birden fazlasını otomobilinizde görüyorsanız balatalarınızı değiştirmeniz gerekiyor demektir.

  • Aracınızın fren pedalına her bastığınızda rahatsız edici bir sürtünme sesi duyuyorsanız.
  • Aracınızda bulunuyorsa uyarı ışığının yanması ile değişim zamanının geldiğini görebilirsiniz.
  • Fren sisteminde takılı balataların kalınlığı 3 milimetreden az hale gelmişse.
  • Aracınızı yavaşlatmak için eskisinden daha fazla fren pedalına yüklenmeniz gerekiyorsa.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum