Kışa Karşı Güvenilir Yardımcınız: Antifriz

Kışın etkisini iyice gösterdiği şu günlerde yolların kir durumu kuru havaya göre çok daha fazla artmış durumda. Özellikle kar ve yağmurlu havalardan sonra yollarda oluşan çamur ve su aracınızın camına yapışarak adeta bir balçık etkisi yaratabiliyor. İşte tam bu noktada aracınızın camını temizlemek için silecek suyu devreye giriyor. Aracınızın camındaki pisliğin yoğunluğunu azaltarak temizlemek istediğiniz anda silecek suyuna ihtiyaç duysanız da soğuğun etkisiyle silecek suyunuz donmuş olduğundan dolayı camınızı temizleyemiyorsunuz. Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Aslında cevabı oldukça basit; Antifriz!

Antifrizli Su Nedir?

Antifrizli silecek suyu, saf su veya musluk suyunun aksine yapısında soğuğa karşı kimyasallar bulunduran ve -10 dereceden başlayarak kalitesine göre daha soğuk havalarda da sıvı halde kalarak donma yapmayan bir malzeme. Genelde sahip olduğu mavi renk ile diğer sıvılardan kendini ayırırken kış aylarında otomobilin cam temizleme sistemi için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Cam üzerindeki lekeleri iz bırakmadan yok eder ve buz, kırağı gibi sert maddelerin çözülmesini kolaylaştırarak daha güvenli bir görüş sağlar. İçeriği konusunda endişe etmeniz gereken hiçbir kimyasal olmamakla beraber aracınızın boyasına veya cilasına zarar vermez.

Antifrizli Silecek Suyu Ne İşe Yarar?

Bahar ve yaz aylarında silecek suyu olarak saf su veya musluk suyu gibi alternatifler tercih edilirken kış aylarında bu alternatifler otomobiliniz ve sizin için ciddi bir problem haline gelebilir. Kış aylarında düşen sıcaklığın etkisiyle soğukta silecek suyu haznenizdeki su donarak bu hazneye zarar verebilir. Buna ek olarak yolculuk esnasında silecek suyunun donması görüş açınızın gitgide bulanıklaşarak sonunda kaza yapmanıza sebep olacak kadar önemli bir problemdir. Bu nedenle kış aylarında silecek suyunun antifrizli olması oldukça önemlidir. Antifrizli silecek suyu yapısı gereği saf su veya musluk suyu gibi soğuğa yenik düşerek donmayacak ve ihtiyaç duyduğunuz anda sıvı halde camdaki pisliğin çözülmesini sağlayarak yardımınıza koşacaktır. Dahası silecek suyu haznenizde donma yapmayacak ve maddi açıdan zarar etmenizi önleyerek aracınızı koruyacaktır.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum