Hidrojenli Arabalar Dosyası

Yıllar geçtikçe insanoğlu maalesef dünyanın ekolojik dengesini bozarak onu kendi istediği gibi şekillendirmeye çalıştı. Ancak son yıllarda doğa bu müdahaleye karşı direnmeye ve insanoğlunun yarattığı zararın etkilerini yüzümüze vurmaya başladı. Bu nedenle özellikle otomotiv sektöründe son yıllarda iyiden iyiye popülerleşmeye başlayan çevrecilik akımı somut örnekleri ile hayatımıza yavaş yavaş dahil olmaya başladı. Tüm bu bahsettiklerim size elektrikli otomobilleri anımsattı değil mi? Ancak bu yazıda biraz daha arka planda kalmış ancak gelecek adına ciddi miktarda umut vaat eden bir otomobil türü olan hidrojenli otomobillere göz atacağız.

Hidrojenli Otomobil Nedir?

İngilizce tabiriyle “Fuel Cell Electric Vehicles” yani kısaca “FCEV” olarak bilinen ancak Türkçe’de “Yakıt Hücreli Elektrikli Araç” olarak bildiğimiz otomobil türüdür. Elektrikli otomobillerin aksine hidrojenli otomobiller popüler kültürde daha arka planda kalmış ve pek bilinmeyen bir otomobil türüdür. Aslında bu otomobillerin temel çalışma prensibi piyasadaki tüm otomobillerden daha çevreci ve zararsız. Aynı elektrikli otomobillerde olduğu gibi aracın bünyesinde bir batarya bulunuyor. Tek fark bu bataryanın içerisindeki enerji hidrojen ve su moleküllerinin reaksiyonu ile ortaya çıkıyor. Bu reaksiyonun sonucunda ortaya çıkan enerji kaynağını kullanan otomobil atık olarak ise aynı benzinli araçlarda olduğu gibi bir çıkışa sahip. Denklemdeki tek farklılık ise zararlı gazlar yerine atık olarak sadece su damlacıkları çıkması. Harika değil mi?

Hidrojenli Otomobillere Ne Kadar Hazırız?

Günümüzde çoğu ülke kendilerini elektrikli otomobillere adapte hale getirmiş veya getirmek üzere çalışmalar yürütüyor. Ancak elektrikli otomobiller için oluşturulan bu altyapı seviyesi hidrojenli otomobiller için ne yazık ki aynı seviyede değil. Bunun birçok sebebi bulunuyor. Öncelikle ekonomik sebepler her zaman olduğu gibi ilk ön plana çıkan sebep. Hidrojenli otomobiller elektrikli otomobillere göre fiyat bakımından ciddi derecede pahalı. Teknoloji her ne kadar gelişmiş ve alternatif çözümlerin sayısı artmış olsa da hidrojenli otomobillerin kullandığı teknolojinin fiyatı yakın bir gelecekte elektrikli otomobillerin altına düşecek gibi görünmüyor. Buna ek olarak, dünya üzerinde hidrojenli otomobiller için yapılmış pek fazla dolum istasyonu bulunmuyor. Tüm bu etkenlere genel olarak baktığımızda dünyanın yaygın bir şekilde hidrojenli otomobil kullanımına hazır olmadığını söyleyebiliriz.

Hidrojenli Otomobillerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hidrojenli otomobillerin avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırdığımızda olumlu tarafın biraz daha ağır bastığını görüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz dezavantajların yanında hidrojenli otomobiller otomotiv sektörüne ciddi katkı sağlayabilecek potansiyele sahip. Hidrojenli otomobillerin kullandığı sıkıştırılmış hidrojen benzinden daha az yer kapladığından çok daha hafif otomobiller üretilmesine imkân sağlıyor. Dahası, otomobil güç kaynağı olan batarya oldukça küçük ve hafif. Yani otomobilin altyapısı hazırlanırken tasarımsal bakımdan ciddi bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda bu özellik otomobilin çabuk dolum yapmasını ve istasyonda harcanan vaktin minimuma inmesini sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak bahsettiğimiz çevreci özellikleri de hidrojenli otomobilleri yeterli bütçeniz varsa iyi bir tercih yapıyor.

Yorumlar

  1. İlk yorumu sen yap...

Yorum